מה משתלם יותר, דק עץ טבעי או דק סינטטי?

שנים שאתם מדמיינים כיצד ייראה בית החלומות שלכם, כיצד נשב במרפסת בגינה בסוף היום לזמן איכות עם המשפחה או עם עצמנו. כעת שהגיע הרגע ואתם מוצאים עצמכם מול ההחלטה כיצד לעצב את חצר ביתכם, אתם ודאי מבולבלים ממבחר האפשרויות העיצוביות והפרקטיות, כל אפשרות עיצובית באה עם יתרונות, חסרונות ומחירים שונים. אז כיצד מחליטים? הרשו לנו לעשות לכם מעט סדר.

נתחיל בשאלה בסיסית, למה בכלל דק?

דק בחצר הוא תוספת חן משמעותית לכל בית. השימוש שלו הוא גם אסטתי ומעניק מראה אלגנטי ויוקרתי לחצר הבית, אך הוא גם פונקציונלי ויעיל בניהול משק הבית. הודות לעמידותו הגבוהה בפני פגעי מזג האוויר, ניתן להתקין את הדק גם בשטחים חשופים בצורה ישירה לשמש וגם שטחים מוצלים יותר. דק למרפסת הוא חסכוני אל מול האלטרנטיבה של השקייה וטיפוח של צמחייה וגינה ולכן דק ירחיק מראש קיומם של חרקים ומזיקים שונים.

ואיזה דק כדאי לבחור?

ישנם כמה סוגי דקים לגינה ולמרפסת אותם כדאי לקחת בחשבון כאשר אנו בוחרים את הדק הנכון לבית שלנו – דק עץ, דק בטון, דק סינתטי ואפילו גינת דשא.

דק בטון

אמנם העבודה עם בטון היא פשוטה וזולה אך הבטון כבסיס למרפסת הוא  פתרון לא נכון כשלוקחים בחשבון את השמש הישראלית הקופחת אשר יכולה לחמם את הבטון עד מאוד ולהפוך את הישיבה במרפסת לסיוט של ממש.

דק עץ מלא

ישנם כמה סוגי עץ מהם נבנים דקים בארץ, יש עצים, כמו האיפאה לדוגמה, בעלי עמידות גבוהה מאוד, אחרים, כמו עץ הטיק, נחשבים בעלי מראה יוקרתי ומחירם בהתאם. עץ אורן הוא הפופולארי ביותר מכיוון שהוא זול יחסית אך איכותו ירודה לעומת החלופות הקיימות.

דק סינטטי של חברת טימברטק

דק סינטטי

יש אנשים שמאוד אוהבים את המראה הטבעי, ולכן תמיד ילכו על דק עץ, אך כיום בזכות הטכנולוגיה המתקדמת של טימברטק, ניתן לבחור משלל דוגמאות עץ ולא לוותר על המראה הטבעי גם כאשר אנו בוחרים דק סינתטי למרפסת או לגינה. בנייה בעץ היא גם אינה ידידותית לסביבה בהשוואה לדק סינתטי. עצים רבים, כמו עץ האיפאה, מקורם מיערות הגשם וכריתתם מהווה נזק קשה לכדור הארץ. לצורך השוואה במפעלי הייצור של הדק הסינתטי של טימברטק, הסיטו בערך כ-180 מיליון ק”ג של פסולת וגרוטאות ממזבלות בשנת 2020 בעזרת תכנית המיחזור שלהן. זוהי עלייה של בערך 130 מיליון ק”ג בשנת 2019 בלבד.

מה לגבי המחיר?

כאשר מדובר על הבחירה בין דק עץ טבעי או סינטטי, המחיר לדק מעץ יכול לצאת זול יותר אך לטווח הארוך מדובר בהוצאה שלא נגמרת. התחזוקה של העץ יקרה ודורשת חידוש מתמיד, ומאמץ רב לאורך השנים. דק מעץ שלא מתוחזק לאורך זמן מצבו מתדרדר, הוא דוהה עם השמש ועלול להירקב. במידה ונשפך על העץ מזון שומני או מכתים, אתם עלולים לגלות שמדובר בכתמים שקשה מאוד להסיר. בנוסף עץ מתיישן, נסדק ומתעוות, ובגדול יכול לגרום להרבה כאב ראש.

השקעה לטווח ארוך בדק סינטטי לגינה או למרפסת, משתלמת יותר ולכן גם חכמה יותר. כשאנו פונים לבדוק ולשקלל את עלות המוצר אנו לוקחים בחשבון את כל עלויות התחזוקה לאורך חיי הדק וכאן היתרון שלו על האפשרויות האחרות. הדק הסינטטי דורש תחזוקה מינימלית מאוד עד אפסית, הוא עמיד במיוחד בפני נזקי השמש ומזג האוויר בזכות תכונות הפלסטיק ובניגוד לעץ, הלוח הסינתטי אינו נסדק, מתעוות או נרקב. לכן כאשר אנו לוקחים בחשבון את החיסכון בעלויות, העמידות לאורך זמן והתחזוקה הנמוכה, אין ספק שיותר חסכוני להשקיע בדק סינתטי ולא להיקלע להוצאות מיותרות בתחזוקת דק מעץ טבעי.